Штучні квіти: шана мертвим чи загроза для живих?

Штучні квіти: шана мертвим чи загроза для живих?

Українців, зокрема і житомирян, кілька років поспіль закликають не нести на могили пластикові квіти і вінки, оскільки вони виділяють токсичні речовини при спалюванні та розкладаються понад 100 років.

У Житомирській міськраді наголошують: виконавчий комітет Житомирської міськради погодив, що з 1 квітня до 16 травня 2021 року на тимчасових торговельних місцях для торгівлі товарами ритуального призначення забороняється торгівля штучними квітами. Пов’язане таке рішення з тим, що пластик виділяє в атмосферу отруту, спалення таких квітів забруднює повітря токсинами, в тому числі й діоксинами, які призводять до виникнення онкологічних захворювань. Також наголошується, що закопувати минулорічні штучні квіти сенсу немає, бо вони біологічно не розкладаються. 

«3 березня 2021 року прийнято рішення "Про організацію тимчасових торговельних майданчиків у м. Житомирі для торгівлі товарами ритуального призначення", у якому йдеться про погодження КП "Інспекція з благоустрою м. Житомира" з 1 квітня до 16 травня 2021 року організації тимчасових торговельних місць для торгівлі товарами ритуального призначення із забороною торгівлі штучними квітами. Просимо з розумінням поставитися до рішення, яке виконавчий комітет прийняв, вбачаючи в штучних квітах загрозу життю та здоров'ю людей», – зазначають у Житомирській міськраді.

Штучні квіти – небезпека для довкілля та людей

Екологи запевняють: віддаючи шану померлим штучними квітами, люди завдають шкоди здоров'ю живих.

Як розповідає кандидат технічних наук, доцент кафедри екології державного університету «Житомирська політехніка» та голова Житомирського обласного відділення громадської організації «Всеукраїнська екологічна ліга» Марія Корбут, пластикові квіти та атрибути – це марнотратство та велике недбальство, оскільки вони є шкідливими, як для довкілля, так і для здоров'я людей. 

 «Взагалі традиція приносити штучні квіти, вінки з'явилася лише 20-25 років тому. Раніше всі приносили живі квіти через те, що пластику взагалі не було у нашому житті. Шкідливим це є через те, що матеріал, з якого виготовляються штучні квіти, – різноманітний. Пластикові квіти виробляють у Китаї, і вони не завжди мають супровідні документи щодо їхньої безпеки для навколишнього середовища. Тобто з чого вони виготовляються і як вони впливають на довкілля, не можуть нам сказати навіть виробники. 

Найперше відбувається вплив на навколишнє середовище. Коли квіти втрачають свій вигляд, позбутися їх без шкоди для довкілля абсолютно неможливо або складно. Люди насамперед завозять їх на полігон для відходів, де вони дуже повільно розкладаються, отруюючи ґрунти і підземні води. Розкладання займає більше ніж 100 років – це може бути і 200, і 300 років. 

Також люди спалюють квіти, а це взагалі дуже страшно, адже виділяється величезна кількість токсичних речовин – майже вся таблиця Менделєєва. Серед них є і важкі метали, і діоксини, які виділяються в повітря, що може призводити до численних хвороб. Передусім це може бути онкологія. Якщо, наприклад, вагітна жінка десь буде поруч проходити, то це вплине на її дитину. 

Сам собою процес виробництва квітів також є небезпечним, оскільки матеріалом для виготовлення є нафтопродукти. І знову ж таки ці барви на квітах, які роблять завдяки аніліновим фарбам, також є токсичними», – наголошує Марія Корбут.

Екологиня переконана, що необхідно переймати досвід країн, де за використання пластикових квітів на кладовищі передбачені штрафи. Чудовою альтернативою є квіти у вазонах, які спочатку приносять на могили, а потім пересаджують у землю. 

«Я вважаю, що ми маємо перейти на досвід Німеччини, де законами передбачено штрафи для тих, хто приносить пластик на кладовище. Люди приносять вазони, квіти стоять на могилах, а потім їхні родичі пересаджують у землю. І, в принципі, це є і логічно, і дуже екологічно», – говорить Марина Корбут.

Переробці штучні квіти не підлягають, оскільки складно встановити, з якого виду пластику вони виготовлені. Окрім того, часто важко роз'єднати їх на окремі елементи, такі як папір, тканина, пластик або ж дроти, запаяні в пластик.

«Цей матеріал не підлягає переробці, оскільки він складається з багатьох елементів: є папір, пластик, дроти, запаяні в пластик. Тому дуже багато елементів, які насамперед потрібно роз'єднати вручну, потім класифікувати, зрозуміти, що до чого належить. Потім їх потрібно розсортувати, а після того вже можливо утилізувати. У нас, на жаль, для утилізації таких важких відходів можливостей немає», – додає екологиня. 

Світлана Цимбалюк

Хочете отримувати новини першими – приєднуйтеся до нас у соцмережах

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up