Обман чи недбалість: як у Житомирі хотіли відкрити неіснуючий фонтан

Обман чи недбалість: як у Житомирі хотіли відкрити неіснуючий фонтан
На цьому місці мав би бути фонтан

Коштів на тунельний фонтан з підсвіткою не вистачило. А можливо, це так і було задумано?

Реконструкцію Нового бульвару у Житомирі давно завершено, однак родзинки, якою мав би стати тунельний фонтан, і досі немає. У вересні житомирянам обіцяли запустити водограй, однак, як виявилося, немає що. Головна архітекторка Ольга Бронштейн повідомила, що ця подія переноситься на 2022-й рік через те, що не доставили необхідне обладнання.

«Тунельний фонтан не запустили, бо ми не отримали необхідне обладнання – форсунки та лампи для освітлення. Тому вирішили перенести відкриття на весну, вже скоро зима, і відкривати фонтан зараз недоречно», – повідомила у коментарі Першому житомирському 21 вересня Ольга Бронштейн.

9 листопада під час засідання бюджетної комісії у міській раді активно обговорювався фонтан на Новому бульварі, себто його відсутність. З`ясувався цікавий факт: водограй не відкрили тому, що немає коштів на обладнання. Необхідно, за приблизними підрахунками, ще мінімум 4 млн грн.

Головний інженер-проєктант розповів: «У проєкті була передбачена тільки чаша фонтану, у нас не вистачало коштів на інженерію. Ми говорили з фірмою, яка виготовляє інженерію, та зробили чашу під обладнання. Далі, я так розумію, що мали бути виділені кошти на облаштування фонтану».

Те, що проєктом були передбачені кошти лише на чашу фонтану, стверджував і начальник управління капітального будівництва Житомирської міської ради В’ячеслав Глазунов.

«Фонтан, сама чаша, сама пішохідна зона, комунікації, зливова каналізація, вода – це все підведено, технічне приміщення зроблено, на обладнання дійсно не було закладено коштів», – каже В’ячеслав Глазунов.

Проєктант також розповів, що мінімальна вартість арочного фонтану – 130 тис. євро (орієнтовно 3 млн 903 тис. 900 грн). Виникає цілком логічне запитання: що збиралася головна архітекторка відкривати у вересні, якщо заздалегідь знала (не могла не знати), що на обладнання для тунельного фонтану не закладалися кошти?

Лавки по 60 тисяч

Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області визнало порушення у проведенні тендеру. Дешевшу пропозицію – 17 734 134,00 грн від ПРФБ «Комунальник» відхилили, оскільки в останнього не було дозволу на археологічні розкопки. А от переможець з дорожчою пропозицією у 19 110 290,40 грн не надав цей дозвіл. Як думаєте чому?

«Виконання археологічних розкопок (виконання археологічних досліджень) ТОВ УК "Комфорт-Буд" не пропонувалось, а замовником не вимагалось.

Тому такі роботи, як виконання археологічних розкопок (виконання археологічних досліджень), не були включені до складу договірної ціни при укладанні договору.

У зв’язку з цим переможець процедури закупівлі ТОВ УК "Комфорт-Буд" при підписанні договору не повинен був надавати дозвіл на проведення археологічних розвідок, розкопок, а також досліджень решток життєдіяльності людини, що містяться під земною поверхнею, під водою, виданий Міністерством культури України», – йдеться у відповіді управління капітального будівництва Житомирської міської ради на запит пояснення.

Поки житомирська влада шукає кошти на обладнання для тунельного фонтану, бачимо, що їх прекрасно витратили на інші, дуже необхідні, речі. До прикладу, у локальному кошторисі з доброустрою території знаходимо обіцяні 27 нових лавок. Кожна з них обійшлася бюджету від 58 тис. до 60,8 тис. грн за одиницю. Якщо додати ще й вартість майже чверть мільйона на їхній монтаж, заміна старих лавок коштує понад 1,8 млн грн! Отже, тільки на одні лавки витратили 70 тисяч доларів США, що рівноцінно вартості декількох квартир у місті!!!

На відміну від мільйонів, закладених у кошторисі на купівлю вартісних лавок та відеоспостереження, розділ щодо ремонту фонтану практично пустий. У ньому знаходимо лише один самопідйомний люк вартістю 6854,16 грн і 210 на його монтаж. Таким чином, із 20-мільйонного бюджету на реконструкцію Нового бульвару проєктант разом із міським управлінням капітального будівництва передбачив 7,1 тис. грн.

USSR-дизайн у Житомирі

- Проєктні організації отримали, як ніколи, багато замовлень, – переконувала рік назад нинішня головна архітекторка Ольга Бронштейн.

На той час вона очолювала ТОВ «Архітектура плюс Дизайн», яке й було розробником проєкту реконструкції Нового бульвару. У квітні минулого року управління капітального будівництва (УКБ) без відкритих торгів за 507 тис. грн замовило проєкт «Капітальний ремонт території благоустрою бульвару Нового у м. Житомирі».

Тоді обрання пропозиції від очолюваної нею фірми Ольга Бронштейн пояснила тим, що подані товариством передпроєктні пропозиції УКБ визнало найкращими з усіх. Щоправда, чи знали про можливість подати ще у минулому році передпроєктні пропозиції інші проєктні організації – невідомо. Та список співвласників товариства швидко розкриває таємницю їхнього успіху. До кінця 2017 року ТОВ «Архітектура плюс Дизайн» належало нікому іншому, як дружині мера Житомира – Світлані Сухомлиній. Іншим співвласником був незмінний бізнес-партнер міського голови та керівник фракції «Європейська солідарність» в обласній раді Олександр Рабінович. Згодом для відведення уваги від потенційного конфлікту інтересів очільника міста частки переписали на сім’ю Чудовських та… Ольгу Бронштейн. Згодом останню призначили головною архітекторкою Житомира, так би мовити, для контролю розроблених її фірмою проєктів. Передавши крісло директора та свою частку в ТОВ «Архітектура плюс Дизайн» своєму чоловіку Миколі Кашичу, Ольга Бронштейн може проводити робочі наради, не виходячи з дому. Як і планувати подальше освоєння бюджетних коштів через сімейну фірму.

Досвіду в цьому – хоч відбавляй. Без відкритих торгів та жодної конкуренції у ТОВ «Архітектура плюс Дизайн» замовили проєкт «Капітальний ремонт території благоустрою майдану ім. С. П. Корольова у м. Житомирі». Цього разу вартість договору склала 530 тис. грн. Тому й не дивно, що «майстерність» головної архітекторки Житомира оцінили не лише у місті. «Слава» вийшла на загальноукраїнський рівень. Відомий український архітектор розкритикував проєкт Ольги Бронштейн щодо реконструкції майдану Корольова.

Нагадаємо, нещодавно управління капітального будівництва Житомирської міської ради оголосило тендер на капітальний ремонт майдану ім. Сергія Корольова очікуваною вартістю закупівлі – 26,5 млн грн.

У проєкті передбачено укладання нової плитки, улаштування сходів та пандусу, встановлення лавок, вуличних скульптур, озеленення тощо. І все це за майже мільйон доларів!

Про майдан і його майбутній вигляд досить критично висловився популярний блогер-архітектор Юліан Чаплінський. Він назвав представлений проєкт реконструкції «нижчим за критику» і «совковим», а також зазначив, що майдан достойний архітектурного конкурсу, який можна провести за пів року – рік, і тоді місто мало б нову площу.

Зважаючи на те, скільки критики останнім часом звучить щодо проведених реконструкцій громадського простору Житомира, незайвим було б прислухатися до думки фахівців, та й пересічних містян. Адже нам тут жити, і саме на наші гроші – платників податків – реалізують проєкти, які не тільки не радують, а й викликають шквал невдоволення.

Тарас Боросовський, Марія Кравчук, Ольга Сідлецька

Хочете отримувати новини першими – приєднуйтеся до нас у соцмережах

Коментарі

keyboard_arrow_up