Халатність чи обман: з якими проблемами стикаються житомиряни під час оформлення закордонних паспортів

Влітку традиційно простежуються ажіотаж навколо оформлення документів на виїзд за кордон. Цього року ситуація загострилася з зв'язку з прийняттям безвізу, що потягнуло за собою затримки, черги і скандали.

 

Халатність чи обман: з якими проблемами стикаються житомиряни під час оформлення закордонних паспортів

До редакції газети «20 хвилин» звернулася житомирянка Катерина (ім'я змінено) зі скаргою на ДП «Документ», в якому вона замовила виготовлення закордонного паспорту. Оскільки поїздка мала відбутися вже незабаром, дівчина заплатила півтори тисячі гривень за виготовлення документів у скорочений термін — 7 робочих днів, однак у зазначений день так і не отримала свій паспорт.

“Спочатку я звернулася до міграційної служби, але там я зіткнулася з проблемою величезних черг. Так як у мене не було можливості присвятити стільки часу сидінню під кабінетом, я вирішила звернутися в ДП “Документ”. - розповідає Катерина. - Спочатку все йшло дуже добре — швидкий і якісний сервіс, продумана система черги, завдяки чому я подала всі документи лише за півгодини. На руки мені видали заяву-приєднання до публічного договору і акт виконаних робіт”.

Прикинувши, у який приблизно термін буде готовий паспорт, дівчина не хвилювалася, тим більше, що їй сказали, що документ може бути готовим навіть раніше.

“Спочатку я намагалася перевірити статус документів в електронному режимі, однак спочатку дані не висвічувалися і з'явилися лише через кілька днів. Додзвонитися в ДП “Документ” теж вийшло не одразу, а коли там таки взяли слухавку — виявилося, що паспорт не готовий і коли буде — невідомо”, - розповідає Катерина.

У результаті заявлений семиденний термін сплив, а в ДП “Документ” лише розводять руками й прогнозують, що, можливо, паспорт буде готовий аж десь за тиждень.

Здавалося б, такі дії підприємства буде легко оскаржити, якби не одне “але”: під час оформлення документів Катерині сказали поставити підпис на акті виконаних робіт, де прописаний пункт “замовник претензій до об'єму, якості та строків виконання робіт (надання послуг) не має”. Таким чином дівчина автоматично “авансом пробачила” підприємство за свій зірваний відпочинок.

Якщо проаналізувати публічний договір про надання послуг, який укладається між державним підприємством “Документ” і фізичими особами, які виступають замовниками, варто звернути увагу на розділ 3 - “Права та обов'язки виконавця”, пункт 3.1.5: “Надати Замовнику Послуги у порядку та строки, передбачені цим Договором, заявою-приєднанням та Тарифами”.

Юрист Наталія Кравчук коментує:

“Акт виконаних робіт – це документ первинного бухгалтерського обліку, який, насамперед, є підтвердженням того, що господарську операцію здійснено, і зазвичай підписується після надання послуги. У даному випадку акт, як і заява-приєднання, датовані одним числом. Суперечність полягає в тому, що в заяві-приєднання вказано термін виконання – 7 робочих днів. У той же час з поданням заявки на отримання послуги був підписаний акт виконаних робіт, в якому Заявник (Замовник послуг) надає підтвердження про відсутність скарг до об’ємів, якості та строків виконання послуги. Таким чином Виконавець свідомо порушує процедуру, видаючи таке порушення за формальність задля надання послуги, вводячи в оману споживача, в той час коли пересічний громадянин в силу будь-яких індивідуальних факторів приймає таку дію за належне”.

Крім цього, у розділі 4 “Права та обов'язки замовника” чітко прописано: “Прийняти надані відповідно до цього Договору Послуги та особисто підписати в двох екземплярах акт приймання-передачі наданих Виконавцем послуг.

“У Договорі прямо зазначено, що акт підписується в момент прийняття наданої послуги”, - акцентує увагу Наталія Кравчук.

Разом з тим у цьому ж договорі Виконавець убезпечує себе на випадок затримки виконання замовлення:

“6. Відповідальність сторін

6.1. Виконавець не несе відповідальності перед Замовником за виникнення затримок у наданні Послуги, якщо такі затримки знаходяться поза межами контролю з боку Виконавця”.

Нині на сайті ДП “Документ” розміщено оголошення про затримку з друку закордонних паспортів з незалежних від них причин з посиланням на офіційну сторінку Державної міграційної служби України.

“Через поєднання двох факторів - сезонне зростання попиту та ажіотаж, пов'язаний із запровадженням безвізового режиму України з ЄС, починаючи з травня попит на закордонні паспорти різко зростав.

Підвищений попит та різке збільшення кількості оформлюваних документів можуть спричиняти тимчасові затримки у видачі паспортів.

За прогнозами попит на закордонні паспорти має знизитися вже у другій половині липня – на початку серпня (як це відбувається щороку наприкінці туристичного літнього сезону), тому громадянам, які не планують подорожувати за кордон у найближчі місяці, у міграційній службі радять не стояти у чергах, а зачекати кілька тижнів та оформити документи у значно більш комфортних умовах”, - пишуть на офіційній сторінці ДФС України.

Коли саме Катерина та сотні інших житомирян отримають свої довгоочікувані паспорти — наразі невідомо. Ну а ми зі свого боку можемо лише порекомендувати вам уважніше вивчати документи, які збираєтеся підписати й намагатися врахувати всі форс-мажорні обставини, щоб бюрократична тяганина не зіпсувала плани на відпочинок.

Анастасія Кузьмич

 

Коментарі
17:05 Що подивитися на вихідних? 17:00 Весна вже на порозі: синоптики прогнозують суттєве потепління 16:40 Житомирщина — одна з двох областей України, де жителі найменше витрачають на ліки 16:38 Житомирська область: автівки продовжують грузнути в снігових заметах 16:29 У Новограді-Волинському чоловік, якого шукали правоохоронці, «знайшовся» в ТСЦ 16:15 На «Інтері» в одній передачі – кінь, змії і автомат Калашникова! 16:00 Майже 6 млн грн з міського бюджету виділили на оздоровлення дітей у 2018 році 15:48 Чому Україні терміново потрібна інклюзія? 15:22 Крига скресла: на Михайлівській комунальники почали розбирати ковзанку 15:15 У Житомирі стартував другий книжковий форум «ДієСлово» 15:10 Житомирська область: упродовж доби вогнеборці ліквідовували загоряння двох житлових будинків, літньої кухні та автомобіля 15:00 Мер Житомира візьме участь у проекті #Звіти_наживо 14:39 З бюджету міста виділили більше 1 млн грн на масово-культурні події

У 2017 році індекс здоров’я жителів Житомирщини вийшов на ріень 64 пунктів зі 100, що на 7 пунктів вище, ніж у 2016 році,...

Реконструкція стадіону «Полісся» проходить таким чином, щоб діяльність спортивного об’єкту покривала його утримання. Він...

Минулий тиждень для житомирян був щедрим на плани та нові проекти. Згадаємо, що саме анонсувала місцева влада для містян...

23 березня о 19:20 год. на UA: Суспільне мовлення в партнерстві з Громадський рух ЧЕСНО стартує всеукраїнський медіа-проект...

Не пропускай новини — долучайся до нас на Facebook
keyboard_arrow_up