Б'є – значить сяде: куди звертатись у разі домашнього насильства?

Б'є – значить сяде: куди звертатись у разі домашнього насильства?

На жаль, на сьогодні досить поширене таке явище, як домашнє насильство. Побої і знущання у сім’ї для багатьох є щоденною реальністю, про яку мовчать. 

Мовляв, усі так живуть, тож треба терпіти. Однак це велика помилка, яка може коштувати вашого психічного здоров’я, а іноді навіть життя. Якщо ви постраждали від домашнього насильства, ви захищені законом і маєте право на повноцінну допомогу.

Які є види насильства відповідно до закону

Домашнє насильство – це не лише фізичне чи сексуальне насильство, побої чи зґвалтування. Це психологічний тиск, образи й приниження, ігнорування почуттів особи і економічні утиски – заборона працювати чи контроль сімейного бюджету.

Психологічне насильство може проявлятись у тому, що людина принижує та маніпулює вами, зневажає та ігнорує ваші бажання, думки, почуття. До цього виду насилля також відносять переслідування, постійний контроль з боку кривдника, погрози. Якщо вас ігнорують чи дискримінують через ваші переконання, віросповідання, національну, расову належність чи походження, шантажують – все це є одним із проявів психологічного насильства.

Коли вас обмежують у доступі до грошей чи забороняють використовувати ваші ж кошти так, як ви вважаєте за потрібне, це можна вважати економічним насильством. До нього також слід віднести пошкодження вашого майна, перешкоджання в доступі до їжі, житла, майна, обмеження у можливості працевлаштування чи навчання, змушення до жебрацтва та шантажування.

Якщо вас ґвалтують або примушують до небажаних сексуальних контактів, то це приклад сексуального насильства. Примус до сексу з іншими людьми, збочених форм сексуальних стосунків, до роботи у порноіндустрії чи секс-бізнесі, до вагітності чи аборту також вважаються виявом сексуального насильства.

Фізичне насильство проявляється в побиттях, обмеженні вашої свободи, коли вас не випускають із власного дому або, навпаки, не впускають туди. Насильством слід вважати змушення до вживання алкоголю чи наркотиків. Погрози вбити чи навмисно створити ситуацію, яка може загрожувати вашому життю та безпеці, примусове переміщення в межах держави або за кордон, позбавлення їжі, сну чи відпочинку експерти також називають виявами домашнього насильства.

Куди можна звернутися у разі домашнього насильства

Пам’ятайте, що не слід чекати, поки словесні погрози переростуть у фізичне насильство. Найперше, куди потрібно звернутися за допомогою, – це поліція. Ви можете викликати поліцію за телефоном 102 або звернутися особисто до райвідділу та написати заяву. Пам’ятайте, що поліцейські можуть проникати до житла особи без рішення суду у невідкладних випадках, пов’язаних із припиненням акту домашнього насильства, у разі небезпеки для життя чи здоров’я постраждалої особи

Якщо ви потребуєте консультації, боїтесь звертатись до поліції з цього питання чи з інших причин, то можете зателефонувати на номери гарячих ліній, де нададуть роз’яснення та консультації.

Національна гаряча лінія з питань протидії насильству та захисту прав дитини: 0-800-500-335 або 116-123. Національна гаряча лінія з питань запобігання домашньому насильству, торгівлею людьми та гендерній дискримінації: 0-800-500-005 або з мобільного 116-123, працює цілодобово.

Державна гаряча лінія з попередження домашнього насильства працює цілодобово за номером – 15-47 та урядова – 15-45. На гарячій лінії надаються інформаційні, психологічні та юридичні консультації чоловікам та жінкам, які постраждали від домашнього насильства, насильства за ознакою статі, насильства стосовно дітей або з питань загрози вчинення такого насильства. Надається психологічна допомоги потерпілим від домашнього насильства жінкам, чоловікам, дітям.

До служби психологічної допомоги «телефон довіри» телефонуйте з 9:00 до 18:00, окрім вихідних, за номерами 15-50 та (068)-718-59-82. 

Особи, постраждалі від домашнього насильства, мають право отримати правову допомогу та послуги адвоката безкоштовно. Потрібно звернутися на гарячу лінію Координаційного центру з питань безкоштовної правової допомоги – 0-800-213-103 або до місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за місцем проживання. У Житомирі такий центр розташований за адресою: вул. Гагаріна, 47, контактний телефон (0412)-43-01-76. Дзвінки є безкоштовними зі стаціонарних та мобільних телефонів по всій Україні, вони анонімні та конфіденційні.

Також можна звернутися до центрів соціальних служб, де нададуть необхідні юридичні, психологічні, соціальні послуги та консультації. Якщо через загрозу насильства вам немає де жити, то там можуть допомогти вирішити питання з місцем перебування. Наприклад, скерують до центру для постраждалих від домашнього насильства.

Покарання за домашнє насилля

Відповідальність за вчинення домашнього насильства передбачає покарання у вигляді громадських робіт на строк від 150 до 240 годин або арешт на строк до 6 місяців. Але, окрім цього, злочинцю, який вчинив дії будь-якої форми домашнього насильства, тепер загрожує обмеження волі на строк до 5 років або позбавлення волі до 2 років. Тож кривдник може отримати реальне покарання та опинитися за ґратами.

На додаток суд може накласти на особу, що здійснила чи підозрюється у вчиненні побутового насильства, низку обмежувальних заходів. Наприклад, злочинцю можуть заборонити спільно проживати з постраждалим, обмежити спілкування з дитиною, заборонити наближатись до потерпілої особи на визначену відстань тощо.

Окрім цього, засудженого чи підозрюваного у вчиненні цього кримінального правопорушення можуть зобов’язати пройти програму для кривдників. Відповідні обмежувальні заходи правоохоронці можуть вживати у терміновому порядку з метою забезпечення безпеки постраждалої особи.

Світлана Цимбалюк

Хочете отримувати новини першими – приєднуйтеся до нас у соцмережах

Коментарі (13)
 • Евгений Лемешев

  Коли вас обмежують у доступі до грошей чи забороняють використовувати ваші ж кошти так, як ви вважаєте за потрібне, це можна вважати економічним насильством.

  Не дал денег на шубу жене - насильник!

  Якщо вас примушують до сексуальних контактів, то це приклад сексуального насильства.
  Захотел секса с женой - насильник!
  Господа, а нахрена тогда ваще жена?

  Алексей Дон reply Евгений Лемешев

  Златка Вогняна своего рода, но это скорее препятствование пользования имуществом. Признаков криминального правонарушения нет

  Златка Вогняна reply Евгений Лемешев

  Алексей Дон, а что это? Со стороны женщины - эконом.насилие по отношению к мужчине. Почему он вынужден снимать квартиру, тратить деньги, если у него есть своя часть в общей квартире?

  Алексей Дон reply Евгений Лемешев

  Златка Вогняна есть, но это не экономическое насилие

  Златка Вогняна reply Евгений Лемешев

  А ещё есть такие жены, которые не пускают мужчину в квартиру после развода, прикрываясь детьми, забывая, что квартира покупалась для совместного проживания.

  Алексей Дон reply Евгений Лемешев

  Евгений Лемешев а при том, что при нахождении женщины в отпуске до достижения ребёнком 3 лет муж обязан по Семейному кодексу её содержать

  Евгений Лемешев reply Евгений Лемешев

  Алексей Дон при чем тут отпуск до трех лет. Она может его прервать и выйти на работу

  Алексей Дон reply Евгений Лемешев

  Евгений Лемешев экономическое насилие, как по мне, это только в период пребывания жены в отпуске по уходу за ребенком до 3 лет или когда она действительно вынуждена не работать, потому что либо ухаживает за больными родителями, либо больными детьми, либо в период беременности тяжёлой. В остальном я считаю, что она просто должна Работать, так как труд облагораживает человека
 • Алексей Дон

  А куда обращаться, если женщина орет, тем самым совершая психическое насилие?

  Татьяна Ступина reply Алексей Дон

  А почему женщина орет?Просто так?Конечно надо просто закрыть рот методом применения силы.А тут  закон об ответственности не к стати.Вот чувствую,что коментарии пишут именно те,кто склонен решать вопросы дома методом силы.

  Алексей Дон reply Алексей Дон

  Евгений Лемешев компетентные органы пока с натяжкой реагируют. Надо сначала мужчине во время насилия сдерживать себя и сразу снимать на видео, а потом вызвать патрульных. И самое интересное, что когда ставишь вопрос женщинам, что делать мужчине в такой ситуации, где бить нельзя, иначе женщина из насильника тут же превращается в жертву, то они отвечают, что снимать на видео это психическое насилие это "не по мужски", " настоящий мужчина так не будет делать". Тогда их спрашиваю : он должен терпеть насилие? Женщины в ответ либо не могут дать ответ, либо отвечают "да". То есть, им нужен раб, терпила

  Евгений Лемешев reply Алексей Дон

  Алексей Дон в компетентные органы, Леша, в компетентные органы 🤣
 • Сергей Школьник

  А чому саме жінка зображена як жертва, чому не чоловік? Чи чоловіки не страждають від домашнього насилля?
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
14:22 Біля Коростеня знайшли тіло зниклої напередодні жінки 14:14 У приватних вишах з'явиться можливість навчатися безкоштовно 14:09 У День Європи в Житомирі відбувся пробіг мотоциклістів вулицями міста. ФОТО. ВІДЕО 13:42 В Житомирі пройшла акція протесту проти високих тарифів на комунальні послуги Від читача 10:08 Cisolar 2021: Україна увійшла до ТОП 5 європейських країн за темпами розвитку сонячної енергетики 13:23 У Житомирі відбулася благодійна акція "Біжу за життя". Фоторепортаж photo_camera 13:12 Повернення дітей до школи, платні парковки та серіал «Слов’яни»: що житомиряни обговорювали у мережі Facebook 12:24 Дорогу «Чуднів – Любар» перекриють: схема об’їзду 11:03 За смертельне побиття чоловіка двох осіб поміщено під варту, неповнолітнього спільника – під домашній арешт 10:14 У Радомишльському держлісгоспі зберігають "майбутнє" лісу 09:43 Коронавірусна статистика в Україні: 6796 нових випадків 09:36 9 ідей для сніданку з усього світу 09:00 У Житомирі нарешті тепло, але тримайте поруч парасольки - дощитиме 16:55 За добу трьох бердичівлян викрили у крадіжках 16:30 Знову горів сухостій: цього разу палало у Коростенському та Житомирському районах 16:00 У Житомирі розпочався ремонт вулиці Ріхтера 15:40 Увага! Поліція розшукує 37-річну жительку м. Коростеня 15:20 У міськраді вручили відзнаку "За заслуги перед містом" волонтеру Якову Прокопчуку 15:08 Увага! У Житомирі очікується гроза 15:00 У Житомирській області буде виставлено на приватизацію 13 будівель
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up