21 березня: все про цей день, яке церковне свято і погода у Житомирі

21 березня: все про цей день, яке церковне свято і погода у Житомирі

Сьогодні, 21 березня, Міжнародний день лісів та Міжнародний день боротьби за ліквідацію расової дискримінації.

21 березня 2023 — вівторок. 391-й день війни в Україні.

Свята і події

21 березня в Україні і світі — Міжнародний день боротьби за ліквідацію расової дискримінаціїї. Подія була започаткована ООН 26 жовтня 1966 року, а дату святкування обрали на честь дня демонстрації (21 березня 1960 року), яка пройшла у Південно-Африканській республіці. Під час демонстрації поліція вбила 69 мирних демонстрантів.

Головна мета цього дня — в залученні суспільства до толерантності та поваги один до одного, адже лише тоді світ зможе розвиатися в мирі.

Відео дня

Також 21 березня святкують Міжнародний день лялькаря. Ініціатором створення цього професійного свята став Дживадо Золфагаріхо 2000 року, а саму подію започаткували 2002 року. Успіх вистави і загальна атмосфера багато в чому залежить від майстерності лялькарів. А театр ляльок — це давнє мистецтво. Хоча існують стереотипи, що театри ляльок підходять лише дітям, але не показують вистави для дорослих. В Україні перший такий театр з'явився в Чернігові 1921 року. Наразі на території України їх приблизно 30.

А ще 21 березня — Міжнародний день людини з синдромом Дауна. Подію створили за ініціативи Європейської асоціації синдрому Дауна 2006 року. Дату обрали не випадково. Вона розшифровується як причина синдрому (21.02 — три 21-х хромосоми). Міжнародного статусу подія набула 2007 року.

Синдром Дауна — вроджена генетична патологія, яка була відкрита 1866 року Джоном Дауном. Світоприйняття таких людей відрізняється від звичного, вони розвиваються повільніше, але дуже добрі і талановиті. Головна мета цього дня — поліпшити поінформованість щодо цього захворювання.

21 березня святкують Міжнародний день лісів. Важливе екологічне свято, яке було започатковане за ініціативи Організації Об'єднаних Націй 28 листопада 2012 року, у зв'язку з величезними втратами лісових насаджень. Раніше від 1971 року існувало свято Всесвітній день лісового господарства. Головна мета Міжнародного дня лісів полягає у збільшені поінформованості людства щодо цінності лісів та заклику до створення заходів для їхнього відновлення.

Також 21 березня святкують Всесвітній день домашнього господарства. Подія була започаткована Міжнародною федерацією домашнього господарства 1982 року. Але тільки від 2012 року почали вибирати щорічну основну тему свята. Головна мета цього дня в поширені інформації щодо домашнього господарства і грамотної економіки, наголошені на розвитку нової професії домогосподаря/домогосподарки.

А ще 21 березня Всесвітній день соціальної роботи. Свято було започатковане Міжнародною асоціацією шкіл соціальної роботи та Міжнародною федерацією соціальних працівників 1983 року. Головна мета дня полягає в привернені уваги суспільства і влади до проблеми соціальної незахищенності, обмін досвідом представниками різних держав та розвиток соціальної сфери.

21 березня святкують Всесвітній день поезії. Був встановлений за ініціативою ЮНЕСКО для підтримки мовного різноманіття за допомогою віршів та сприяння дрібним видавництвам. Точно невідомо, коли люди почали складати віршовані твори. Але зрозуміло, що в тій чи тій формі поезія існує вже не одне тисячоліття. Найдавнішим підтвердженням є Епос про Гільгамеша, записаний клинописом на глиняних табличках в Давній Месопотамії приблизно в XVIII – XVII столітті до нашої ери.

В Україні особливо поширеним є національний поетичний жанр під назвою "думи". Це ліричні та епічні поеми, які виконувалися речитативом під акомпанент кобзи або бандури. Справжнім духовним лідером для українців є Тарас Шевченко, який, попри коротке життя, залишив після себе чимало поем, дум, віршів, балад, повістей.

21 березня в церковному календарі – день пам’яті Феофілакта Сповідника. Жив він у Константинополі під час іконоборчої єресі в VIII столітті. Коли імператор-іконоборець Лев IX Хазар замінив на престолі імператор Костянтин VI.

Також тоді відбулася заміна патріархів, адже святий Павло вирішив добровільно залишити кафедру. На його місце прийшов Тарасій, який був в той час першим імператорським радником. За наполяганнями нового імператора скликали VII Вселенський Собор, який іконоборчу єресь засудив.

Святий Феофілакт був відданим учнем Тарасія. Разом зі святим Михайлом він за благословення патріарха пішов до монастиря  на березі Чорного моря. Через кілька років перебування там обоє були висвячені в єпископський сан. Тоді Феофілакт став єпископом Нікодимійським. За час свого єпископства він побудував чимало храмів, будинків для прочан, лікарень, роздавав милостиню і допомагав хворим. Сам не гребував обмивати рани.

Коли знову імператорський трон зайняв іконоборець Лев V Вірменин, святий Феофілакт передбачив йому швидку погибель. За це був відправлений у фортецю Стровіль, де перебував 30 років аж до своєї смерті 845 року.

Іменини

Ярема, Опанас, Лазар, Феодосій, Дементій.

Що не можна робити цього дня

  • Не вирушайте у довгу дорогу.
  • Не варто підписувати документи.
  • Не можна позичати гроші.
  • Краще не проводити медичні операції.
  • Не відмовляйте у допомозі, коли вас про неї просять.

Народні прикмети і традиції на 21 березня

Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день: 

  • дивилися, який сьогодні день: туман 21 березня означає, що скоро будуть приморозки;
  • погода цього дня вказує на погоду на літо;
  • вже повернулися жайворонки — буде тепла весна;
  • заметіль означає, що урожай овочів і зернових буде хорошим.

В народі 21 березня називали "Вербоносиця". Називали цей день так через те, що починає вже розпускатися верба. А в наших предків це дерево наділялося чималою магічною силою. Вірили, якщо цього дня відшмагати хворого гілочками верби, то він скоро одужає, а здоровий не буде цілий рік хворіти.

Погода у Житомирі

У Житомирі протягом усього дня небо буде вкрите хмарами. Удень піде дощ, проте незабаром він закінчиться. Ввечері опадів не очікується. Від 3 до 11 градусів тепла.

Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.

Коментарі

keyboard_arrow_up