Оптимізація навчальних закладів: кому вигідно і чому люди проти?

Згідно з програмою мета оптимізації навчальних закладів – створення умов для надання якісних освітніх послуг і економія бюджетних коштів. На Житомирщині це питання особливо гостро торкнулося інтернатних закладів.

 

Оптимізація навчальних закладів: кому вигідно і чому люди проти?

У Житомирській області наповненість інтернатних закладів складає 43-80%, а кількість персоналу, який навчає та обслуговує дітей, в деяких закладах становить більше 1,3 на одного вихованця. З огляду на це очільники регіону наголошують: необхідна оптимізація.

За підрахунками керівництва області, шляхом реформування інтернатних закладів на Житомирщині щороку вдасться економити близько 64 мільйонів гривень.

Орієнтовно за ці кошти можна реалізувати такі проекти як будівництво корпусу лікувального закладу, школи або двох садочків, два кілометри доріг чи повна термосанація 10-12 шкіл, або ж створення європейських умов у десятках навчальних закладів.

Згідно з офіційними даними, у деяких інтернатних закладах Житомирщини станом на поточний рік вартість навчання та перебування однієї дитини в інтернаті сягає до 150 тисяч гривень, в той час як діти у таких закладах явно не відчувають на собі цих колосальних сум.

Крім того, в інтернатних закладах регіону кількість працівників майже дорівнює кількості вихованців. Виходить, що на одну дитину – один працівник. Керівництво регіону переконує: ані обласний, ані державний бюджети «не потягнуть» оплачувати індивідуальну «няньку» кожній дитині. Більше того – навіть і за таких умов як виховання, так і навчання «змушують бажати кращого».

В облдержадміністрації запевняють: створювати комфортні умови для життя, забезпечувати якісне навчання з кваліфікованими викладачами – саме такою є мета оптимізації інтернатних закладів. В той час як збереження самих інтернатів і нефункціональних ставок – нераціональне рішення, яке не принесе жодної користі для дітей.

В умовах реформування головним аргументом обласної влади є те, що залишати дітей на вулиці ніхто не збирається, і батькам запропонують обрати заклад з кращими умовами або ж альтернативну форму навчання.

Також під оптимізацію підпадають і професійно-технічні навчальні заклади. Так, згідно з рішенням управління освіти й науки Житомирської облдержадміністрації, до 10 липня керівники ПТНЗ Житомирщини мають надати свої пропозиції щодо оптимізації та об’єднання навчальних закладів.

«Ми маємо і зберегти роками набуту базу, і розвинути її, щоб після реформи середньої освіти дітям було де якісно здобувати професію», – наголосила начальник управління Лариса Шевчук.

Що заважає оптимізації шкіл в Україні

Людмила Мозгова, аналітик із питань освіти Асоціації міст України, кандидат педагогічних наук:

«З року в рік уряд заявляє про наміри оптимізувати кількість шкіл в Україні. У бюджетній резолюції на 2017-2020 роки такі плани знову ж таки закладені.

Суспільство по-різному сприймає інформацію про необхідність оптимізації мережі. Часто негативно, бо існує стереотипне уявлення, що йдеться лише про закриття шкіл.

Насправді є різні шляхи: відновлення роботи навчальних закладів, які тимчасово призупинили свою діяльність; реорганізація деяких навчальних закладів; створення навчальних закладів нового типу; відкриття нових навчальних закладів; врешті формування освітніх округів, визначення базових (опорних) шкіл.

Причини, що викликають необхідність оптимізації, різні.

Так, наприклад, спонукати до неї може демографічна ситуація у регіоні (у селі, де немає дітей або їх усього декілька осіб, отже, призупиняє діяльність навчальний заклад, натомість учнів підвозять до опорної школи).

З 2017 року фінансування начальних закладів тепер у цілому залежить від спроможностей бюджетів органів місцевого самоврядування, адже держава лише оплачує заробітну плату із нарахуваннями педагогічних працівників.

Як засвідчили офіційні дані Державного казначейства України, за І квартал 2017 року 75% видатків місцевих бюджетів були спрямовані на гуманітарну сферу, з яких 27% було витрачено на освіту.

Прогнозовано видатки на освіту з першого вересня знову зростуть: уряд зобов’язав підвищити заробітну плату працівникам дошкільних та позашкільних навчальних закладів, які утримуються з місцевих бюджетів.

Основна причина оптимізації – це створення умов для надання якісних освітніх послуг.

Окрім того, за даними Центру оцінювання якості освіти, часто при високих затратах бюджету учні сільської місцевості передусім під час ЗНО демонструють невтішні результати. Тому мета оптимізації, на нашу думку – покращення якості освіти в громаді та життєвих можливостей громадян шляхом кращого і більш ефективного витрачання бюджетних коштів.

Процес оптимізації навчальних закладів у громадах складний. Йому перешкоджає невдоволення громадян, які звикли водити дитину лише в цю школу, вчителів, які не хочуть їздити до опорного навчального закладу. Окрім того, є такі педагоги, які за віковими критеріями підпадають під скорочення. Вони отримують пенсію, але хочуть продовжувати педагогічну діяльність.

Скажу лише, що у сільських регіонах і досі функціонують класи-комплекти, де одночасно навчаються учні, наприклад, 1-2 класу (хоча мають різні програми навчання), що дітей у класах, де немає 5 учнів, переводять на індивідуальне навчання.

При цьому втрачаються години підготовки учнів, а це впливає на якість.

Також існують проблеми фахової освіти педагогів (один вчитель читає декілька предметів), старіння кадрів або взагалі їх відсутність.

Таким чином, оптимізація має вирішити також і ці питання, у тому числі через створення мережі опорних навчальних закладів. За офіційними даними МОН, станом на перше вересня 2016 року було 137 опорних шкіл, на 31 січня 2017 року – 178 опорних шкіл. Наразі в Україні вже відкрито та функціонує 185 опорних шкіл.

Отже, процес оптимізації триває», – підсумувала аналітик із питань освіти «Асоціації міст України», кандидат педагогічних наук Людмила Мозгова.

Матеріал підготовано у рамках співпраці з проектом «VoxConnector»

Дмитро Соколов

 

Коментарі
11:25 Стало відомо, як українські школярі склали ЗНО 11:17 На Житомирщину суне атмосферний фронт: значно похолодає, підуть дощі 11:00 За принциповості прокуратури Житомирщини припинено незаконно набуте право власності на нежитлові приміщення площею понад одну тисячу кв.м 10:40 У Житомирі відбувся чемпіонат для людей з інвалідністю 10:19 На Житомирщині СБУ викрила механізм легалізації та експорту незаконних лісо- та пиломатеріалів 10:03 Компанія-перевізник отримала рекордний штраф 6,6 тис євро за порушення вагових параметрів вантажівки 09:49 Схвалено рішення щодо спрямування у регіони субвенції на розвиток сільської медицини, — Зубко 09:18 «Житомирводоканал» інформує 09:04 Курс валют на 21 червня: НБУ послабив гривню 08:56 Погода у Житомирі 21 червня: дощу не буде, повітря прогріється до 28 тепла 17:56 Відбувся конкурс на зайняття вакантної посади головного лікаря першої міської лікарні 17:20 Держава розпочинає платити поліклінікам та амбулаторіям за кожного пацієнта 17:01 Податківці Житомирщини викрили майже 42 млн грн "відмитих доходів"

З 1 травня 2018 року почав діяти новий порядок надання житлових субсидій. Зміни призведуть до того, що близько 20-30% домогосподарств...

У Житомирі, на Михайлівському майдані 24 червня відбудеться турнір з кікбоксингу WAKO «Перший Кошовий», присвячений пам’яті...

Проект реконструкції очисних споруд води за кредитні кошти Світового банку презентували, 19 червня, у прес-центрі Житомирської...

Співробітники Управління СБ України в Житомирській області затримали на хабарі старшого інспектора сектору реагування патрульної...

Не пропускай новини — долучайся до нас на Facebook
keyboard_arrow_up