«Побори» в школах: чи стануть внески прозорими

Практика вирішувати поточні матеріальні проблеми коштом батьків вкоренилася настільки, що часом доходить до абсурду. Організація шкільних свят, ремонти, оформлення газет, купівля шкільних парт, книг, подарунки вчителям тощо – це витрати сучасної школи, які чомусь лягають на плечі батьків. Гроші здаються практично на все.

 

«Побори» в школах: чи стануть внески прозорими

Проте, «апетити» деяких представників сфери освіти ростуть не по днях, а по годинах. І такий ось жест доброї волі перетворюється на прояв корупції.

Самі вчителі знімають відповідальність за «данину», переклавши цей процес на членів батьківських комітетів, які збирають наче «благодійність» від батьків.

«Не прозорі» рахунки

Інформація про використання грошей повинна стати прозорою, а саме – оприлюднюватися на сайтах шкіл: таке рішення було прийнято на всеукраїнській конференції «Батьки-школа-влада: Проблеми взаємодії та перспективи співпраці». Це дасть батькам можливість відстежувати, як і на що витрачаються державні і їхні особисті гроші.

Як повідомили в управління освіти при житомирській міській раді, скарги батьків, що надходять – це бажання знати, на що витрачають їхні гроші. Адже в кожній житомирській школі щороку збирають гроші на ремонт школи. (Як з’ясувалося, держава теж виділяє гроші на цей ремонт).

Насправді ані директор, ані вчителі не мають права навіть торкатися до батьківських грошей. Але часто саме директор встановлює суму благодійних внесків. Він же, на свій розсуд, розпоряджається грошима. А це дуже велика спокуса. При цьому часто батьківський комітет взагалі стоїть осторонь.

Обов’язкові чи добровільні внески

Добровільні благодійні внески – це справа добровільна, а тому неможливо точно запланувати, скільки грошей внесуть батьки. Саме тому не можна розраховувати на ці кошти і вимагати від батьків учнів конкретної суми. Також повне фінансування шкіл і дитсадків має здійснюється  коштом державного бюджету і бюджету міста. Тому батьківським комітетам потрібно строго контролювати витрати бюджетних грошей; керівникам навчальних закладів слід скласти кошторис потреб і у відкритому доступі розміщувати інформацію про фінансування кожного навчального закладу.

Батьки не можуть відстежити, на що витрачаються їхні гроші на рівні школи, хоча в ідеалі такий звіт повинен бути у відкритому доступі на сайті кожного установи освіти.

Заступник начальника управління освіти Світлана Ковтуненко наголосила, що саме це положення дозволить прозоро врегульовувати проблеми із грошовими шкільними внесками батьків.

«Обов’язок оприлюднювати на сайті усі бюджетні надходження закладу, а також гроші, які платять батьки, дасть можливість контролю за ресурсами. Оприлюднення усіх видатків допоможе виявити, чи були зловживання при закупівлі потрібних навчальному закладу матеріалів та необхідних послуг», – наголосила вона.

За словами Світлани Ковтуненко, батьки не зобов’язані здавати кошти на придбання будь-чого для школи.

«Якщо з них вимагають гроші, необхідно негайно звернутися до управління освіти. За це передбачена адміністративна відповідальність аж до звільнення. Разом з тим, чинним законодавством дозволений благодійний внесок батьків на рахунок школи. Якщо мами і тата вважають за потрібне допомогти школі, дитячому садку або установі додаткової освіти, вони можуть внести на цей рахунок будь-яку суму. Робиться це через банк, а не в жодному разі не передається особисто в руки директору або вчителю. Пожертвувані гроші школа може витратити на будь-які потреби, при цьому на батьківських зборах дається звіт про використання цих коштів. Все інше - незаконні збори, які категорично заборонені і які ми припиняємо», – зазначила вона.

Схема збору грошей з батьків

Побори в школах починаються, зазвичай, за місяць після початку навчального року. На батьківських зборах керівництво школи найчастіше пояснює, що школа якщо не розвалюється, то тріщить по швах, а грошей держава не виділяє. Тож збір грошей лягає як обов’язок на батьківський комітет, який збирає гроші в так звані «фонди класу» і «фонди школи»

У перший «фонд» збирають гроші на прибиральницю (їй потрібні хімзасоби, губки, тощо), парти, стільці, дошки, телевізор, комп’ютери, вікна, двері, тощо. По-друге, до «фонду» найчастіше збирають гроші на вирішення «глобальних» проблем школи: ремонт даху, підлоги в коридорах, ремонт стін, сантехніки, їдальні і ще купи всього. Батьки, зазвичай, ставляться до перерахованих проблем з розумінням і добровільно починають носити гроші. А члени батьківського комітету вже або розпоряджаються ними, або передають гроші адміністрації школи.

Чи стануть внески батьків та їхнє використання найближчим часом прозорим і зрозумілим – питання досі відкрите.

Юлія Довбня
Коментарі
17:55 Після об’єднання громади отримають повноваження, як у міст обласного значення 17:50 Рятувальники стали переможцями змагань з футзалу серед силових структур Житомирщини 17:30 Міський голова вручив ключі від квартир двом житомирянам-сиротам 17:15 У квітні українці матимуть два додаткові вихідні 17:00 Десятеро вогнеборців уночі гасили пожежу в продуктовому магазині в Лугинському районі 16:49 У Житомирі  розпочав роботу клуб «FREEDOM» для людей з інвалідністю 16:40 Уряд запускає масштабну програму розвитку українських доріг 16:20 Житомир посів 15 сходинку у Рейтингу прозорості, Бердичів - 38 16:10 У Житомирі триває Міжнародний фестиваль майстрів мистецтв імені С. Ріхтера 16:00 Бердичів: зупинені для перевірки підозрілі перехожі виявилися крадіями 15:50 У Житомирі визначилися з переможцями конкурсу соціально-культурних проектів 15:40 Автоматичний перерахунок субсидій на основі доходів людей здійснюється не в квітні, а в травні та жовтні 15:16 У селі під Житомиром під час пожежі жінка отримала опіки

Закінчити 2017/2018 навчальний рік обдаровані діти та молодь Овруцької громади можуть із грошовими преміями.

На початку березня група офіцерів-викладачів кафедри фізичного виховання і БАрС (Бойова Армійська Система) факультету розвідки...

Всією Україною прокотилася хвиля закликів рятувати лелек, які повернуулися з теплих країв і потрапили в скруту через холодну...

19 березня о 10:22 до Служби порятунку «101» надійшло повідомлення про те, що поблизу с. Заруденці Ружинського району вантажівка...

Не пропускай новини — долучайся до нас на Facebook
keyboard_arrow_up