«Побори» в школах: чи стануть внески прозорими

Практика вирішувати поточні матеріальні проблеми коштом батьків вкоренилася настільки, що часом доходить до абсурду. Організація шкільних свят, ремонти, оформлення газет, купівля шкільних парт, книг, подарунки вчителям тощо – це витрати сучасної школи, які чомусь лягають на плечі батьків. Гроші здаються практично на все.

 

«Побори» в школах: чи стануть внески прозорими

Проте, «апетити» деяких представників сфери освіти ростуть не по днях, а по годинах. І такий ось жест доброї волі перетворюється на прояв корупції.

Самі вчителі знімають відповідальність за «данину», переклавши цей процес на членів батьківських комітетів, які збирають наче «благодійність» від батьків.

«Не прозорі» рахунки

Інформація про використання грошей повинна стати прозорою, а саме – оприлюднюватися на сайтах шкіл: таке рішення було прийнято на всеукраїнській конференції «Батьки-школа-влада: Проблеми взаємодії та перспективи співпраці». Це дасть батькам можливість відстежувати, як і на що витрачаються державні і їхні особисті гроші.

Як повідомили в управління освіти при житомирській міській раді, скарги батьків, що надходять – це бажання знати, на що витрачають їхні гроші. Адже в кожній житомирській школі щороку збирають гроші на ремонт школи. (Як з’ясувалося, держава теж виділяє гроші на цей ремонт).

Насправді ані директор, ані вчителі не мають права навіть торкатися до батьківських грошей. Але часто саме директор встановлює суму благодійних внесків. Він же, на свій розсуд, розпоряджається грошима. А це дуже велика спокуса. При цьому часто батьківський комітет взагалі стоїть осторонь.

Обов’язкові чи добровільні внески

Добровільні благодійні внески – це справа добровільна, а тому неможливо точно запланувати, скільки грошей внесуть батьки. Саме тому не можна розраховувати на ці кошти і вимагати від батьків учнів конкретної суми. Також повне фінансування шкіл і дитсадків має здійснюється  коштом державного бюджету і бюджету міста. Тому батьківським комітетам потрібно строго контролювати витрати бюджетних грошей; керівникам навчальних закладів слід скласти кошторис потреб і у відкритому доступі розміщувати інформацію про фінансування кожного навчального закладу.

Батьки не можуть відстежити, на що витрачаються їхні гроші на рівні школи, хоча в ідеалі такий звіт повинен бути у відкритому доступі на сайті кожного установи освіти.

Заступник начальника управління освіти Світлана Ковтуненко наголосила, що саме це положення дозволить прозоро врегульовувати проблеми із грошовими шкільними внесками батьків.

«Обов’язок оприлюднювати на сайті усі бюджетні надходження закладу, а також гроші, які платять батьки, дасть можливість контролю за ресурсами. Оприлюднення усіх видатків допоможе виявити, чи були зловживання при закупівлі потрібних навчальному закладу матеріалів та необхідних послуг», – наголосила вона.

За словами Світлани Ковтуненко, батьки не зобов’язані здавати кошти на придбання будь-чого для школи.

«Якщо з них вимагають гроші, необхідно негайно звернутися до управління освіти. За це передбачена адміністративна відповідальність аж до звільнення. Разом з тим, чинним законодавством дозволений благодійний внесок батьків на рахунок школи. Якщо мами і тата вважають за потрібне допомогти школі, дитячому садку або установі додаткової освіти, вони можуть внести на цей рахунок будь-яку суму. Робиться це через банк, а не в жодному разі не передається особисто в руки директору або вчителю. Пожертвувані гроші школа може витратити на будь-які потреби, при цьому на батьківських зборах дається звіт про використання цих коштів. Все інше - незаконні збори, які категорично заборонені і які ми припиняємо», – зазначила вона.

Схема збору грошей з батьків

Побори в школах починаються, зазвичай, за місяць після початку навчального року. На батьківських зборах керівництво школи найчастіше пояснює, що школа якщо не розвалюється, то тріщить по швах, а грошей держава не виділяє. Тож збір грошей лягає як обов’язок на батьківський комітет, який збирає гроші в так звані «фонди класу» і «фонди школи»

У перший «фонд» збирають гроші на прибиральницю (їй потрібні хімзасоби, губки, тощо), парти, стільці, дошки, телевізор, комп’ютери, вікна, двері, тощо. По-друге, до «фонду» найчастіше збирають гроші на вирішення «глобальних» проблем школи: ремонт даху, підлоги в коридорах, ремонт стін, сантехніки, їдальні і ще купи всього. Батьки, зазвичай, ставляться до перерахованих проблем з розумінням і добровільно починають носити гроші. А члени батьківського комітету вже або розпоряджаються ними, або передають гроші адміністрації школи.

Чи стануть внески батьків та їхнє використання найближчим часом прозорим і зрозумілим – питання досі відкрите.

Юлія Довбня
Коментарі
15:46 Від футболу до туризму. Ліга чемпіонів в Україні 15:30 Житомирянам розповіли, як виглядатиме сквер на Лятошинського 15:17 На Житомирщині прокуратурою спільно з податківцями викрито підпільний цех з виробництва фальсифікованого алкоголю, що діяв на території області 15:00 Депутати бюджетної комісії обласної ради не підтримали питання по ТОВ «Валки-Ільменіт» 14:46 На Житомирщині 10 абітурієнтів були відсторонені від ЗНО через користування мобільними телефонами 14:16 В Олевському районі ліквідовано займання торфу на площі 0,05 га 14:00 Прокурор Житомирщини Любомир Війтович: "Наш фах вимагає повної самовіддачі та постійної самоосвіти" 12:44 За першу половину травня Житомирський рибоохоронний патруль виявив 123 порушення 12:20 На Словечанщині затримали копачів бурштину, які намагалися видати себе за відпочивальників 12:05 Як усиновити дитину дружини від першого шлюбу? 11:51 В Житомирі вперше відбувся забіг по сходах Шодуара 11:43 Житомир, Ємільчинська та Станишівська ОТГ – учасники спільного проекту АМУ та АПМ 11:19 Житомирська область: рятувальники ліквідували 3 пожежі в господарських будівлях

Хто переможе: газета «Бердичівський погляд» та пенсіонер Валентин Ганоль  чи мільйонерка, депутат обласної ради Анжеліка...

У період з 1 по 17 травня було виявлено 123 порушення, з яких 23 були грубими. Збитки, завдані рибному господарству, склали...

Детальніше про це, в рамках проекту «Я маю право!», розповіли фахівці Андрушівського бюро правової допомоги.

Подібна акція відбулася вперше, але не в останнє - обіцяють організатори.

Не пропускай новини — долучайся до нас на Facebook
keyboard_arrow_up