Купівельна спроможність працюючих із початку року впала, а пенсіонерів - зросла

Купівельна спроможність працюючих із початку року впала, а пенсіонерів - зросла

Експерти Української Асоціації постачальників торговельних мереж порахували, як змінилася купівельна спроможність українців із початку року.

Сьогодні рахуємо можливість купити хліб українцями, які отримують середню заробітну плату та пенсію за віком, - пише на своїй сторінці у Фейсбук генеральний директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко.
Ми взяли середню заробітну плату по країні за грудень 2018 року – 10573 грн і за березень 2019 року – 10237 грн і ціни на січень і квітень 2019 років, згідно даних нашого власного моніторингу цін на соціальні продукти. 
Крім того, для порівняння, ми взяли середній показник пенсії за віком станом на 1 січня 2019 року – 2648 грн, а також на 1 квітня 2019 року – 2943 грн. 
Хоча життя на середню пенсію за віком важке, але за підсумками 2019 року купівельна спроможність пенсіонерів збільшилась. Це насамперед пов’язано зі зростанням середнього розміру пенсії за перший квартал 2019 року на 11%, тоді як середньостатистична зарплата за березень, у порівнянні з груднем минулого року, знизилась на 3%. 
1. Хліб пшеничний із борошна першого ґатунку
На початок року за середню зарплату можна було придбати 596 кг білого хліба, а на кінець квітня – 545кг. Купівельна спроможність із початку року впала на 8%, або на 46 кг. 
Пенсіонер на свою середню пенсію за віком міг придбати в січні 148 кг хлібу, а у квітні – 157 кг. Тобто матеріальне становище, переведене в хліб, на 6% покращилось, що дорівнює 9 кг хліба додатково. 
2. Хліб житній і житньо-пшеничний
На початок року за середню зарплату можна було придбати 537 кг чорного або сірого хліба, а на кінець квітня – 497 кг. Купівельна спроможність із початку року впала на 8%, або на 40 кг. 
У той же час пенсіонер на середню пенсію за віком міг придбати в січні 2019 року 134 кг хлібу, а за чотири місяці – 143 кг. Підвищення склало 7%, або 9 кг. 
3. Батон
На січень 2019 р за середньостатистичну зарплату можна було придбати 801 півкілограмовий батон, а в квітні – 742 батони. Це означає, що купівельна спроможність зменшилася на 7%, або на 59 батонів. 
Для порівняння, пенсіонер на свою середню пенсію за віком міг придбати на початку року 201 батон, а у квітні – 213. Зростання відбулось на 6%, або на 12 батонів. 
4. Хліб пшеничний з борошна вищого ґатунку
На початок року за середню зарплату людина могла придбати 421 кг білого хліба з найякіснішого борошна, на кінець квітня – лише 391 кг. Купівельна спроможність за чотири місяці впала на 7%, або на 30 кг. 
Пенсіонер, навпаки, на свою середню пенсію за віком міг придбати в січні 105 кг хлібу, а в квітні – уже 112 кг. А це на 7%, або на 7кг більше. 
Як бачимо, за середню зарплату ми можемо придбати з початку року на 7,5% менше хліба. А ось за пенсію за віком, яку отримує майже три чверті українців, навпаки, на 6,3% більше.
Оскільки кількість пенсіонерів значно перевищує кількість тих, хто отримує середню заробітну плату або вище за неї, то матеріальне становище виробників хліба повинно було трохи покращитись. У той же час статистика показує невпинне падіння виробництва хліба в країні, із чим категорично не згодні самі виробники, які говорять, що зменшується лише легальне виробництво. Тобто ринок хліба все більше йде в тінь.

Коментарі (1)
  • Елена Билан

    А ещё подышать бесплатно, пока
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Житомира за сьогодні

keyboard_arrow_up