Чого чекати від чергової спроби реформувати ДФС?

Чого чекати від чергової спроби реформувати ДФС?

В Україні тривають активні реформи ледь чи не всіх галузей. Цього разу «під прицілом» уряду – Державна фіскальна служба.

 

Реформа Державної фіскальної служби (ДФС) у цілому і митниці зокрема – давня ідея-фікс не лише уряду Гройсмана.

Хронологія спроб реформи «фіскалів»

За останні кілька років обговорювалися різні її варіанти.

Відео дня

У 2013 році в фокусі був варіант об’єднання податкових і митних органів з урахуванням досвіду Великобританії. У 2014 році ліквідували Міністерство доходів і зборів та створили ДФС.

У 2015 році виникла ідея повної ліквідації органів митниці як юросіб і передачі їх на аутсорсинг іноземним компаніям.

У 2016 році думки розділилися: депутати зареєстрували законопроект «Про національну митницю», який передбачав існування митниці як самостійного органу.

Кабмін же тримав курс на узгоджене з Міжнародним валютним фондом позбавлення митниць статусу юридичних осіб і включення їх до складу територіальних органів Державної фіскальної служби на правах структурних підрозділів з одночасною ліквідацією такого поняття як митний пост.

Жодна з зазначених ідей так і не була втілена в життя.

У кінці 2016 року на інституційній реформі ДФС почали наполягати ЄС і МВФ.

У 2017 році українська сторона підписалася під таким пунктом меморандуму про співпрацю з МВФ:

«Повне злиття податкової та митної адміністрацій очікується до кінця березня 2017 року. Також ми зробимо консолідацію регіональних податкових і митних органів в єдиний офіс, по одному на кожен регіон до кінця березня 2017 року. До кінця березня буде затверджена також нова модель фінансування ДФС».

Реформа ДФС: дев’ятий раз за останні три роки

В’ячеслав Черкашин, експерт РПР

«Мінфін анонсував чотири нових напрямки реформи державної фіскальної служби.

Перший – розвиток загальної функціональної системи. Планується збільшити кількість операцій, які громадяни зможуть робити в системі самостійно, поліпшити зв’язок та інтеграцію між центральним та місцевими представництвами ДФС.

Другий – трансформація функції перевірок. В планах скоротити час на проведення перевірок, спростити процес відбору платників для аудиту та інше.

Третій напрямок стосується підвищення ефективності збору податків. Серед іншого, передбачається переглянути підхід до виявлення правопорушників.

Четвертий має на меті поліпшення системи управління персоналом, підвищення профпідготовки та покращення мотивації, у тому числі через зміну системи грошової та негрошової мотивації.

В ході реформи планується використати досвід міжнародної консалтингової компанії McKinsey у сфері оподаткування.

Залучення McKinsey безумовно покращить якість процесу, але, на жаль, не гарантує результат.

На сьогодні є багато факторів, які працюють проти реформи фіскальної служби.

По-перше, реформу ДФС планують робити вдев’яте з 2014 року. Її обіцяли прем’єри Арсеній Яценюк і Володимир Гройсман, міністри фінансів Наталія Яресько та Олександр Данилюк, усі три керівники ДФС (Ігор Білоус, Роман Насіров, та в.о. керівника Мирослав Продан). У таких умовах жодна організація не може успішно працювати та модернізуватися.

По-друге, знову ж таки до реалізації реформи передбачається залучення іноземних експертів. Звісно, вони дадуть певні рекомендації, але на практиці ефективність іноземців досить сумнівна, тому що вони не обізнані з національними особливостями та внутрішніми проблемами фіскальної служби. А навіть якщо ці рекомендації будуть хорошими, то є великий ризик, що через внутрішній саботаж та політичні домовленості службу не вдасться реформувати якісно та швидко.

На сьогодні ДФС опинилась «на перехресті» політичних інтересів.

Завдання прем’єра – втримати на посту керівника Мирослава Продана та зберегти важелі управління держслужбою.

Завдання міністра фінансів Олександра Данилюка – уникнути відставки та підтримувати свій статус міністра-реформатора. У свою чергу політичне протистояння між Данилюком та головою парламентського комітету з питань податкової та митної політики Ніною Южаніною здатне суттєво знизити коефіцієнт успішності реформи, або ж навіть обнулити його.

Ще один важливий момент: запропонованою Мінфіном концепцією не передбачена реорганізація податкової міліції та вирішення на законодавчому рівні проблеми з її законністю. Це одна з ознак поверховості задекларованих реформаторських підходів щодо ДФС.

На сьогодні повноважень профільних органів виконавчої влади у сфері адміністрування достатньо для того, щоб провести якісні зміни в роботі фіскальної служби. Для того щоб реформувати ДФС, не обов’язково вносити чергову порцію змін у законодавство. Але чомусь ці повноваження не використовуються на повну, а в деяких випадках – не використовуються взагалі».

Матеріал підготовано у рамках співпраці з проектом «VoxConnector»

Дмитро Соколов

 

Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
17:45 Житомирські діти влітку зможуть відпочити у пришкільних і денних таборах, різнопрофільних загонах 17:27 На Житомирщині відбулося підписання договору про партнерство між ЮНІСЕФ з одинадцятьма територіальними громадами. ВІДЕО 17:00 На Житомирщині завтра прогнозують сильні дощі 16:40 Віталій Бунечко: Продовжуємо допомагати нашим захисникам Від читача 20:15 Вчитель з Житомира переміг у премії “Ранкові зорі” 16:22 Біля Гуйви - ДТП з потерпілими, рух ускладнено photo_camera 16:20 За січень-березень 2024 року доходи обласного бюджету склали більше 430 млн грн 16:00 Нагостювався на 80 тисяч гривень: у Волицькій громаді під час гостин обікрали чоловіка 15:40 Житомирські рятувальники отримали гуманітарну допомогу від благодійників 15:21 З 1 квітня перерахують пенсії працюючим пенсіонерам 15:00 На "варшавці" дорожники ремонтують бар’єрне огородження photo_camera 14:41 Житомир і ще 13 обласних центрів стали «частково прозорими» у 2023 році — Transparency International Ukraine 14:20 Спортсмени Житомирщини стали переможцями чемпіонату України з вільної боротьби серед юніорів та юніорок photo_camera 14:00 За підтримки EU4Business для підприємців проведуть воркшопи щодо роботи з ШІ та автоматизації бізнесу 12:41 Військовослужбовцям 95 бригади, що отримали важкі поранення під час захисту України, вручили медалі Міноборони photo_camera 12:19 У Житомирі оголошено набір на безоплатний курс бізнес-школи 12:00 Перед судом постане 39-річний чоловік, який завдав 12 ран сусідові по кімнаті в селі Никонівка на Бердичівщині 11:40 У Житомирі відбудеться благодійний концерт «Птахи надії» play_circle_filled 11:18 Завершилась ідентифікація пенсіонерів-ВПО: майже 213 тис. осіб успішно пройшли перевірку 11:01 Минулоріч засуджено 80% зрадників та колаборантів з розглянутих справ
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up