Чи піднімуть тарифи на газ для населення у наступному місяці

Чи піднімуть тарифи на газ для населення у наступному місяці

У червні ціна на газ для населення може суттєво змінитися.

Раніше, 28 березня, уряд продовжив дію постанови "Про затвердження Положення про покладання спеціальних зобов'язань на суб'єктів ринку газу" до 1 червня 2018 року.

Як розповів керівник програм аналітичного центру DiXi Group Роман Ніцович, методика, закріплена постановою, не враховує вартість закупівель газу з-за кордону, і формули перегляду зараз немає. Україна має провести консультації щодо формули з МВФ, Світовим банком і Європейським Енергоспівтовариством. МВФ наполягає на тому, що ціна на газ для населення повинна дорівнювати ціні для імпортерів. Нині населення платить 4,942 грн за кубометр.

«Ми чули заяву міністра Насалика про те, що ціна для населення не буде змінюватися, тобто позиція міністерства така. Але є ще переговорний процес уряду з МВФ, і, очевидно, там теж йде розмова про компромісні формули», – зауважив Роман Ніцович.

На думку експерта, існує два сценарії розвитку події: перший – продовження дії 187-ї постанови в чинній редакції, яка визначає ціну газу на рівні майже семи гривень за куб, або другий – буде прийнята постанова в новій редакції, яка передбачатиме певний перехідний період перед підвищенням ціни на газ.

«Наскільки ціна буде вищою, чи зрівняється вона з промисловою ціною і наскільки затяжним буде перехідний період, очевидно, лежить у площині домовленостей уряду і МВФ чи Європейського Союзу. Тому поки що дуже складно щось прогнозувати, до того ж зрозуміло: чим ближче вибори, тим менше можливостей для маневру», – розповів Роман Ніцович.

Керівник програм аналітичного центру DiXi Group поділився своїми думками щодо заяви міністра фінансів Олександра Данилюка про можливе зниження ціни газу. За його словами, це вимагатиме формули, відмінної від тієї, що діє зараз, — коли ціна орієнтується на ціни на німецькому хабі плюс доставка в Україну, так званий імпортний паритет.

«Цілком можливо, що уряд може підійти не до формули «Хаб+», а до формули «Хаб 0», виключити вартість транспорту, тоді ціна буде такою ж, як і на хабі, тобто без вартості доставки газу в Україну. Проте ми розуміємо, що все одно на ринку є певна маржинальна ціна на ринку, яка дорівнює імпортному паритету з додаванням маржі продавців газу в Україні. Розрив між промисловими цінами та цінами для населення все одно буде існувати», – зауважив Роман Ніцович.

На його думку, є ще варіант «Хаб-», за якого ціна буде прив’язана до якогось українського виробника або ж до віртуального імпорту Газпрому, якого не існує наразі, але який міг би бути.

«Проте мені здається, що треба прив’язуватися до більш-менш реалістичних цінових орієнтирів, тоді не буде ситуації, аналогічної нинішній, коли існує суттєва розбіжність між цінами на конкурентному сегменті ринку та цінами для побутових споживачів. Звичайно, влітку ця різниця зменшується, але взимку вона є дуже суттєвою», – підсумував експерт.

Ольга Сідлецька

Матеріал підготовлений у рамках співпраці з проектом «VoxConnector»

 

0
0
0
0
Сьогодні у Житомирі Сьогодні у Житомирі
Від криміналу до культури: млявий прогрес житомирських медіа Від криміналу до культури: млявий прогрес житомирських медіа
«Дерибан» на будівництві житомирських амбулаторій «Дерибан» на будівництві житомирських амбулаторій Газове підприємство обходить заборони АМКУ Газове підприємство обходить заборони АМКУ На Житомирщини з’являться відкриті дані про комунальне майно На Житомирщини з’являться відкриті дані про комунальне майно Схеми обкрадання держави та приховування прибутків Житомиргазу Схеми обкрадання держави та приховування прибутків Житомиргазу
Коментарі (1)
  • Елена Билан

    Поднимут, не сомневайтесь. Карманы у них безразмерные
Найчастіше Найчастіше
keyboard_arrow_up