40 мільйонів і експертиза якості: «дорожні новинки»-2017

У цьому році комунальники починають традиційну щорічну гру «ремонт вулиць» і збираються заасфальтувати 31 об’єкт. Щоправда, цього року правила дещо змінюються.

 

40 мільйонів і експертиза якості: «дорожні новинки»-2017

На засіданні міськвиконкому 15 березня можновладці затвердили перелік об’єктів комунальної власності, які мають бути капітально відремонтовані чи реконструйовані в цьому році.

Нині в планах комунальників 31 вулиця і дорога Житомира. На роботи планують витратити 40 мільйонів гривень. Крім цього, влада пообіцяла привести до ладу 4 сквери і навіть вже виділила на них 9 мільйонів. За словами начальника управління комунального господарства Олександра Марцуна, збираються завершити роботи біля пам’ятників Шевченку, Ольжичу й побудувати два нові сквери по вулиці Чуднівській (колишній Черняховського) і на Польському Бульварі.

Однак разом з «класичними схемами» ремонту цьогоріч не обійшлося без нововведень – міський голова Сергій Сухомлин того ж дня доручив юридичному департаменту розробити типову угоду, яку укладатимуть з підрядниками.

«Відпрацюйте питання зі страхуванням, для того, щоб у нас був чіткий жорсткий договір, за яким ми могли б потім стягнути і пред’явити претензії підрядникам. Бо за законом капітальний ремонт доріг – на 10 років, а ми за 5 років вже латаємо ці дороги. В угоді все чітко має бути прописано», – аргументував Сергій Сухомлин.

Протягом кількох днів проект типового договору був розроблений і розглянутий на позачерговому засіданні міськвиконкому 17 березня.

«Угоду розроблено на основі відповідних договорів, затверджених Кабінетом міністрів, Укравтодором тощо, – розповів начальник юридичного департаменту Євгеній Черниш. – Також враховані вимоги щодо гарантії на виконані роботи, передбачено ряд штрафних санкцій за недотримання якості виконаних робіт, а також строків виконання. Ці всі санкції відповідають вимогам Господарського Кодексу, тому зауважень з цього приводу в принципі бути не може».

Ще один важливий момент, який включили в договір – це експертиза. За словами Євгенія Черниша, за вказівкою замовника підрядник  власним коштом має забезпечити проведення експертизи, у даному випадку – якості асфальтобетонного покриття. Причому, експертну організацію вказуватиме також замовник, щоб унеможливити спекуляції.

«Тільки після цього може бути здійснена повна оплата», – підсумував очільник юридичного департаменту.

Члени виконкому схвалили проект. Остаточно він буде ухвалений після внесення запропонованих правок і доопрацювань.

А от чи викличе нова угода ентузіазм у робочих і чи покращиться після цього якість виконаних робіт – покаже час. Принаймні, цікаво було б подивитися, з яким «задоволенням» підрядники оплачуватимуть експертизу своєї ж роботи.

Зима закінчилась, ремонт доріг – на часі. Де громадам взяти кошти

Ігор Онищук, аналітик з питань бюджету Асоціації міст України:

«У 2015-2016 роках роки ситуація з фінансування дорожнього господарства покращувалася. Так, починаючи з 2015 року спостерігався значний ріст видатків на дорожнє господарство. Якщо порівнювати 2015 з 2014 роком, то обсяг виділених коштів зріс на 183,8%, а в 2016 році порівняно з 2015 – на 173,7%.

Така динаміка у першу чергу зумовлена зарахуванням до місцевих бюджетів акцизного податку з роздрібного продажу нафтопродуктів. В основному він спрямовувався на розвиток дорожнього господарства.

Крім того, з 2015 року у чотирьох областях було запроваджено експеримент щодо спрямування 50% зібраних вище плану митних платежів на дороги загального користування державного значення. Це також дало результат: минулого року на ремонт доріг було спрямовано додатково 1,4 млрд грн.

У 2017 році ситуація дещо ускладнилась. З 1 січня 2017 року роздрібний акцизний податок з нафтопродуктів скасовано. Уряд вирішив перерозподіляти між місцевими бюджетами акцизний податок з виробництва та імпорту нафтопродуктів.

Закладений механізм компенсації передбачає, що місцеві бюджети отримають надходжень не менше, ніж у 2016 році. Хоча при цьому, не враховується зростання обсягів акцизу за рахунок інфляції та валютні коливання. Тобто зростання надходжень може бути нульовим при тому що в 2016 році по відношенню до 2015 року воно склало 151,6%.

Втім, ремонт доріг може фінансуватися з інших джерел. Наприклад з державного фонду регіонального розвитку (3,5 млрд грн), субвенції на соціально-економічний розвиток (4 млрд грн).

Окрім того, у листопаді минулого року Верховна Рада прийняла закон про створення державного дорожнього фонду. Щоправда 2017 рік визначено як перехідний – закон набирає чинності з 1 січня 2018 року. Саме тому цього року фінансування з дорожнього фонду не було закладене у держбюджеті.

Збільшення фінансування доріг залежить в першу чергу від рішень уряду та розподілу державного фонду регіонального розвитку, субвенції на соціально-економічний розвиток, фінансування Державного агентства автомобільних доріг України. Цьогорічний держбюджет передбачає для Укравтодору 14,78 млрд грн, з яких 6,6 млрд грн – на розвиток мережі та утримання автомобільних доріг загального користування.

Також чимало залежить від органів місцевого самоврядування, але зважаючи що у цьому році на них перекинуто чимало видатків на фінансування освіти та охорони здоров’я, виділяти додаткові ресурси на розбудову дорожнього господарства зможуть не всі громади».

Матеріал підготовано у рамках співпраці з проектом «VoxConnector»

Анастасія Кузьмич

Коментарі (1)
  • Дмитрий Никитин

    Експертиза поки що зовсім не втішна для нас...
17:05 Що подивитися на вихідних? 17:00 Весна вже на порозі: синоптики прогнозують суттєве потепління 16:40 Житомирщина — одна з двох областей України, де жителі найменше витрачають на ліки 16:38 Житомирська область: автівки продовжують грузнути в снігових заметах 16:29 У Новограді-Волинському чоловік, якого шукали правоохоронці, «знайшовся» в ТСЦ 16:15 На «Інтері» в одній передачі – кінь, змії і автомат Калашникова! 16:00 Майже 6 млн грн з міського бюджету виділили на оздоровлення дітей у 2018 році 15:48 Чому Україні терміново потрібна інклюзія? 15:22 Крига скресла: на Михайлівській комунальники почали розбирати ковзанку 15:15 У Житомирі стартував другий книжковий форум «ДієСлово» 15:10 Житомирська область: упродовж доби вогнеборці ліквідовували загоряння двох житлових будинків, літньої кухні та автомобіля 15:00 Мер Житомира візьме участь у проекті #Звіти_наживо 14:39 З бюджету міста виділили більше 1 млн грн на масово-культурні події

У 2017 році індекс здоров’я жителів Житомирщини вийшов на ріень 64 пунктів зі 100, що на 7 пунктів вище, ніж у 2016 році,...

Реконструкція стадіону «Полісся» проходить таким чином, щоб діяльність спортивного об’єкту покривала його утримання. Він...

Минулий тиждень для житомирян був щедрим на плани та нові проекти. Згадаємо, що саме анонсувала місцева влада для містян...

23 березня о 19:20 год. на UA: Суспільне мовлення в партнерстві з Громадський рух ЧЕСНО стартує всеукраїнський медіа-проект...

Не пропускай новини — долучайся до нас на Facebook
keyboard_arrow_up