Зародження Житомира: таємниця, яка схована «за сімома замками»

Зародження Житомира: таємниця, яка схована «за сімома замками»

«Той, хто не знає свого минулого, не має майбутнього» - вічна істина. Журналісти «20 хвилин» вирішили більш детально дізнатися про історію Житомира та маловідомі факти, пов'язані з нашим містом.

Про зародження Житомира журналісту «20 хвилин» розповів генеральний засновник-президент Житомирської асоціації ФАБ «Замкова Гора» краєзнавець, художник Владислав Бялецький.

Замкова гора – серце і душа Житомира

Як розповів Владислав Бялецький, Замкова гора  ̶  це серце і душа Житомира. За легендою, ця гора й зародила місто та першого житомирянина. Навіть до того, як було проголошене християнство біля злиття трьох річок Тетерева, Кам'янки і Рудавки, цей край був диким і страшним для печенігів.

Відео дня

Згідно з літописом ще задовго до згаданих подій та становлення Київської Русі Житомир уже був заснований двома братами, скандинавськими варягами Аскольдом і Діром, які разом із Рюриком, Синеусом і Трувором прийшли в наші землі на запрошення словіна Гостомисла Новогородського та старшин. І тут лукаві гості, завдячуючи своїй скандинавській зброї та броні, захопили новгородські землі.

Перший форпост у Житомирі

Поява Житомира тісно пов'язана з історією Києва. Адже саме завдяки захисту Аскольда й Діра наші предки збудували кордонну заставу, яка до сьогодні не збереглась.

Згодом на цих землях кожне плем'я хотіло мати свої помешкання та господарства. Адже тут були найродючіші землі та найкращі ліси, які давали їжу і хутро. Завдяки цьому мешканці також мали змогу заробляти кошти, торгуючи із греками, печенігами, хазарами, переправляючись для цього ріками, бо водний шлях був надійним. Такою була рання державність, яка створювалася та існувала завдячуючи зброї князів.

Загарбники «кинули оком» на землі поліські

Владислав Бялецький вважає, що Житомир був створений одразу після прийняття хрещення як застережна застава на кручах. Саме тоді Аскольд і Дір із своїм радником Животомиром прийшли на цей крутий лісовий берег та вподобали його. Освоївшись на цьому місці, вони вирубали частину лісу і збудували перші курені та оборонні стіни, які слугували захистом для варягів. І так все було аж до 882 року.

Після смерті Рюрика до влади у Києві прийшов Олег, який згідно з умовами померлого взявся за виховання його сина Ігоря. Згодом Олег почав захоплювати землі Аскольда та Діра, яких уже не було в живих.

Не оминув він і сторожові форпости, які ще зберігали вірність колишнім господарям. Так само свою вірність беріг і Іскоростень(сучасний Коростень). Древляни обурилися нечуваним зухвальством загарбника і зчинили повстання.

Цензура, яка триває до сьогодні

Після захоплення Олегом Києва виникла цензура, яка продовжувалась до X століття. Згідно неї слідкували за веденням і написанням літописів про минуле правлячої династії коліна Рюриковичів. Усе, що не стосувалось їхньої династії, тодішньою владою замовчувалось і знищувалось.

Для проголошеної Олегом Русі був неприємним спогад про перших правителів Рюриковичів на Київському престолі, які прийшли до влади насильницьким шляхом. Ця неприємна згадка супроводжувала династію Рюриковичів весь час їх перебування на Київському престолі, яким вони заволоділи, вбивши законних правителів Аскольда і його брата Діра.

Радник Аскольда Животомир продовжив їхню справу на цій захопленій ворогами височині - «Горі» Аскольда. І все своє подальше життя Животомир присвятив нашому краю та його відродженню.

Тому стає зрозумілим перекручування в історії трактування походження назви міста Житомира в часи проголошення Русі. Адже в роботах руських дослідників ця дата завжди трактувалася 882-м роком, коли Олег захопив у Києві владу після смерті Аскольда. Була знищена і дальня княжа древлянська резиденція Аскольда на Поліссі.

«Це примушує мене відкинути інші легенди і піти в підтримку легенди про дружинника-радника Животомира. Це моє особисте бачення й тлумачення походження назви Житомир і місця вибору забудови першого земельно-дерев’яного замку - городища на скелястому березі ріки Кам’янки. Це тільки край ковдри «Історичного забуття», під яку ми заглянемо разом із вами. Усе побачене там жде свого наукового підтвердження. Але саме на цьому баченні я будую свою розповідь про Замкову гору»,  ̶  підсумував вище сказане Владислав Бялецький.

Ганна Микулець

 

Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
17:29 Оля Хомутовська виборола срібло на чемпіонаті України зі стрільби з лука 17:00 Пʼятниця буде в Україні з дощами і грозами - синоптик 16:40 У Житомирі відбулася творча зустріч з сучасним українським письменником Василем Шклярем 16:20 У Звягелі «Jeep Grand Cherokee» збив жінку на електровелосипеді Від читача 16:54 Соціальний проєкт BRAMA: як протидіяти фейкам та пропаганді 16:00 За торгівлю боєприпасами затримали 43-річного коростенця photo_camera 15:40 У Житомир "на щиті" повернувся Захисник Олексій Лаврін 15:21 Де на Житомирщині росте сон-трава? 15:00 Відтепер ботсад у Житомирі носитиме нову назву: Ботанічний сад Поліського національного університету імені Героїв-десантників 14:40 Минулої доби на Житомирщині після поривів вітру та «жовтого дощу» дорожники працювали над безпечним проїздом photo_camera 14:20 Спільний проєкт Житомира, уряду Німеччини та UNDP в Україні 14:00 На Овруччині господар після застілля ножем вбив гостя 12:42 Поблизу села Вишпіль виявлено несанкціоноване сміттєзвалище 12:20 Закон про мобілізацію з новими правками вступить в дію вже з 18 травня. ІНФОГРАФІКА 12:00 В Україні збільшується кількість телемедичних консультацій 12:00 Психологічна підтримка для людей, які зазнали страждань внаслідок війни 11:42 В області продовжують знаходити снаряди часів Другої світової війни 11:20 Рятувальники тричі надавали допомогу мешканцям підтоплених домогосподарств приватного сектору photo_camera 11:00 25-26 квітня пил з Сахари ще залишатиметься в атмосфері над Україною 10:40 У передсвяткові і святкові дні у Житомирі збільшать кількість рейсів на Корбутівське кладовище
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up